• Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
Üyelik Girişi
Videolar

Yeni Yayımlanan Kitaplar

   

İsmail Haqqi His Life Works and Views
Bayram Ali Çetinkaya
İNSAN YAYINLARI

ibn rüşd (1. cilt) (uluslararası ibn rüşd sempozyumu bildirileri) doğu-batı ilişkisinin entelektüel boyutu ibn rüşd'ü yeniden düşünmekibn rüşd (2. cilt) (uluslararası ibn rüşd sempozyumu bildirileri) doğu-batı ilişkisinin entelektüel boyutu ibn rüşd'ü yeniden düşünmek
Dini ve felsefi metinler: Yirmibirinci Yüzyılda yeniden okuma, anlama ve algılama

Bayram Ali Çetinkaya(Editör)

Doğu-Batı: İki Dünyanın Buluştuğu Noktada Düşünce Günleri


Anasayfa

Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya’yla tüm dünyada ses getirecek ve Türkçe yayımlanacak ‘Doğu’dan Batı’ya Düşüncenin Serüveni’ adlı 10 ciltlik eser hakkında konuştuk. Farklı ülkelerden 300 akademisyenle hazırlanan çalışma, düşünce tarihini en kapsamlı ele alan eserler arasına girecek. Bizde Arapça bilen insan çok az maalesef. Bu açıdan çalışmanız büyük önem arz ediyor. Bu projeden bahsedebilir misiniz biraz? Bizdeki en büyük sıkıntı Arapça ama projemiz bu noktada büyük bir eksikliği giderecek. 3-4 yıldır çalıştığımız bir projeydi. Projenin adı: Doğu’dan Batı’ya Düşüncenin Serüveni. 5 cilt Batı düşüncesi, 5 cilt Doğu düşüncesi olacak. Bu çalışmada 500 filozof, düşünür, akım, ekol ele alınıyor. 180 civarında Batılı düşünür, 320 civarında da Doğu-İslam düşünürü yer alacak ve her konuyu, Platon, Aristo, Hıristiyanlığın geçirdiği evreler, Ortaçağ, Yeniçağ vs. o konunun uzmanı hazırlayacak.
03.05.2014
5. Din Şurası kararları 5. Din Şurası’nda, din algısı konusunda çarpık anlayışların yaygınlaşmaması ve samimi dindarların zihinlerinin bulandırılmaması için çok yönlü bilgilendirme çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, ”Günümüzde Yeni Dini Anlayışlar; Dini Bilgi, Eğitim ve Din Hizmetleri” başlığıyla 8 Aralık Pazartesi günü Ankara’da toplanan ve 3 gün süren 5. Din Şurası kararlarına yer verildi. İslam’ın düşünce alanında sağladığı kültürel çeşitliliğin korunması ve geliştirlerek sürdürülmesinin önemine dikkat çekilen Şura’da gelecek kuşakların daha bilinçli hale gelmesi yönünde çalışmalar yapılması gerektiği kaydedildi.
16.12.2014
İnsanlığın ortak hazinesi olan ilim, insanlık tarihi boyunca bazen Doğu toplumlarından Batı'ya, bazen Batı toplumlarında Doğu'ya taşınarak zenginleşmiş büyümüş. Bir medeniyetten diğerine her geçtiğinde üzerine bir şeyler eklenmiş. Belki de Peygamber Efendimizin 'İlim ve hikmet müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır' Hadis-i Şerifi de buna işaret ediyordur. İnsan Yayınları oldukça kapsamlı ve önemli bir çalışmayla düşüncenin Doğu'dan Batı'ya kat ettiği yolları göz önüne sermeye karar vermiş.
04.05.2014
Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA 13-15 KASIM 2014 Tarihinde Medeniyet Düşünürü Farabi Uluslararası Sempozyumuna Katılmıştır.
01.12.2014
TASAM’ın T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 7 yıl önce başlattığı “Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023” Projesi’nde, tamamlanan “Makro” süreç ve devam eden “Stratejik Lokomotif Sektörler” çalışmaları ile “Değerler İnşası” olarak tanımlanan son aşamaya ulaşılmıştır. “Referans Değerler, kurumlar ve Kişiler” ana teması altında sürdürülecek çalışmaların ilki olan Medeniyet İnşası Türkiye Vizyonu Hazırlık Çalıştayı 14 Mart 2014’te İstanbul’da Ortaköy Princess Hotel’de yapıcı ve samimi bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Toplantı’da; “Medeniyetler ve Medeniyetler Arası Etkileşim”, “Referans Değerler”, “Referans Kurumlar”, Referans Kişilikler”, “Marka Şehirler”, “Marka Şirketler - Üretim Modelleri”, “Eleştirel Düşünce Dinamikleri/Kurumları”, “Sanat ve Estetik” ile “Kültür Diplomasisi ve Turizm: Ürünler Modeller ve Yeni Stratejiler” konuları üzerinde durulmuştur.
29.04.2014
MEDENİYET TASAVVURUMUZDA DİN ALGISI AKADEMİK AÇILIŞ KONFERANSI 23.09.2014 TARİHİNDE SAAT 14:00 DA AHMET ZENGİN KONFERANS SALONUNDA DÜZENLENECEKTİR. TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ DAVETLİDİR.
19.09.2014
Her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kutlu Doğum haftası etkinlikleri dün Zonguldak Müftülüğü’nce etkinlikler gerçekleştirildi. Hz. Peygamber Muhammed Mustafa(sav) Efendimiz’in 1443’nci Doğum Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Zonguldak İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Zonguldak Şubesi tarafından “Hz.Peygamber Din ve Samimiyet” konulu konferans düzenlendi. Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya “Hz.Peygamber, Din ve Samimiyet” konusunda konferans vererek katılımcıları bilgilendirdi.
16.04.2014
Ereğli Eğitim Fakültesi Genç Vizyon Öğrenci Topluluğunun bahar döneminin ilk etkinliği olarak 08 Nisan 2014 tarihinde Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA “İslam Medeniyetinin İnşası” üzerine konuştu. Konferansa Prof. Dr. Ali AZAR, İlçe Müftüsü, Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Öğretim üyeleri, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı. Düzenlenen konferans dolayısıyla Prof. Dr. Bayram Ali ÇETİNKAYA’ya teşekkür plaketi Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Ali AZAR tarafından takdim edildi.
16.04.2014
Medeniyetin mihengi Medine-i Münevvere İnsan Yayınları, Bayram Ali Çetinkaya’nın İslam medeniyeti üzerine muhtelif mecralarda yayınladığı yazıları ‘Medine’den Medeniyete’ ismiyle bir kitapta topladı. Kitap, İslam medeniyetini çeşitli ögeleri ile ele alıyor. Ahmed Öztürk yazdı. “Çeşitli halkların, düzenlerin ve inançların neticesi” şeklinde manası verilen medeniyet, aslında hakikat ile dolayısıyla Allah ile arası iyi olan insanların dünyada kurduğu ilahî sistemdir. Güzel ahlakı tamamlayıcı olarak dünyayı şereflendiren Hz. Muhammed Mustafa‘nın (s.a.s) tesis ettiği Medine-i Münevvere örneğinden sonra, medeniyet iddiası güdenler için mihenk; ayıplanan, kınanan bir yurt iken nurlu bir şehre dönüşen Hz. Peygamber‘in şehri Medine-i Münevvere’dir.
13.03.2014
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşi programına katılan Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya, “İslam Medeniyeti’nde Hz. İnsan tasavvuru söz konusu olmuş, Yunus Emre’nin de ifade ettiği ‘Yaratılanı severim yaratandan ötürü’ anlayışı referans alınmıştır.
24.02.2014
... 26 ...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret51078
YENİ ÇIKAN ESERLER

                                             
     

   Doğudan Batıya Düşüncenin Serüveni Semineri

Yayımlanan Eserler

Yitik Bilgi ve Hikmet
Bayram Ali Çetinkaya

İslam Medeniyetinin Dinamikleri
Bayram Ali Çetinkaya
 İNSAN YAYINLARIİrfan ve Hikmet Peygamberi 
Bayram Ali Çetinkaya
   İNSAN YAYINLARI
        İlkçağ Felsefesi Tarihi
Bayram Ali Çetinkaya 
İNSAN YAYINLARI


   Şems-Mevlana Dostluğu
     Bayram Ali Çetinkaya
     İNSAN YAYINLARI
      


Medine'den Medeniyete

Bayram Ali Çetinkaya
İNSAN YAYINLARI

İzmirli İsmail Hakkı
Bayram Ali Çetinkaya
 İNSAN YAYINLARI