• Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
    • Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya
Üyelik Girişi
Videolar

Yeni Yayımlanan Kitaplar

   

İsmail Haqqi His Life Works and Views
Bayram Ali Çetinkaya
İNSAN YAYINLARI

ibn rüşd (1. cilt) (uluslararası ibn rüşd sempozyumu bildirileri) doğu-batı ilişkisinin entelektüel boyutu ibn rüşd'ü yeniden düşünmekibn rüşd (2. cilt) (uluslararası ibn rüşd sempozyumu bildirileri) doğu-batı ilişkisinin entelektüel boyutu ibn rüşd'ü yeniden düşünmek
Dini ve felsefi metinler: Yirmibirinci Yüzyılda yeniden okuma, anlama ve algılama

Bayram Ali Çetinkaya(Editör)

Doğu-Batı: İki Dünyanın Buluştuğu Noktada Düşünce Günleri


Ovadaki Su

Bayram Ali Çetinkaya

 

Başındaki şapkası, yuvarlak yüzü ve onun üzerine örten hafif tıraş olmamış birkaç günlük sakalıyla şirin bir Anadolu insanıdır, Abdullah (Kılınç) Amca. Beyaz gömleğini kapatan köstekli saat takılı cepkenli yeleği, üzerindeki sürekli ve çok çalışmanın etkisiyle ütüsü kaybolmaya yüz tutmuş takımı, onu bir patron gibi göstermektedir. Toprak, buğday, arpa, çiftçilikle geçimini sağlayan Abdullah Amca’nın maddî olarak en değerli varlıklarıdır.

Ancak Abdullah Amca, bunların herkeste olmasını arzular. Kendisi de suya hasrettir. Yunak Eşme Ovası’nın bereketli siyah ve içinde hiç taş olmayan verimli toprakları, Hakk’ın semadan gönderdiği yağmurdan başka suyla buluşmaz. Su aşığı olan Abdullah Amca ise, bilir ki, Alemlerin Rabb’i yer altından yeryüzüne rahmet gönderir. Peki bu nimet, niçin kullanılmasın? İşte önce bir kooperatif kurar, Abdullah Amca. Bereketli ve verimli Eşme Ovasının topraklarını, suyla buluşturmak, onun için bir hedeftir, amaçtır, hayat ve memat meselesidir.

Tarım Kooperatifine üye bulmak bulmakta zorlanır. Toplumu ve kendi insanlarını harekete geçirmeye çalışır. Nihayet o, hazırladığı resmi evraklarla, Yer altı Suları Dairesi Başkanlığı’na başvurur. Müracaatın sonucun bekler. Gelen raporlar, ‘bu bölgede su çıkmaz’ şeklinde özetlenebilecek kesin karar ve hükümlerle doludur. Defalarca yaptığı müracaatlar, benzer ifadelerle karşılık bulur. ‘Bu bölgede su yok’ cevabı vermek rutin kararlar olarak geri döner. Abdullah Amca, kararlı bir şekilde defalarca başvurusunu yeniler: ‘Hiç olmazsa bir defa deneyin’ der.

Bu ısrarlı müracaatlar karşısında, Yeraltı Suları Başkanı olan Behiç (Çongar) Bey, başlangıçtaki ilgisiz olan tavrını değiştirir. Bakar ki, Abdullah Amca kararlıdır. Bir de raporlara bakar, çıkan sonuçlar olumsuzdur. Ama yine de dayanamaz. Behiç Bey, ‘Amca der, belki senin duanla su çıkar, haydi seni kırmayalım, bir deneme yapalım.’

Böylece su bulmak amacıyla Eşme Ovası’na ilk sondaj kuyu çalışması başlar. Bu süreçte, Abdullah Amca, memleketin en iyi yoğurtlarını, sütlerini, yemeklerini sondajda çalışan görevlilere getirir ki, onlar çabuk vazgeçmesinler. Nihayetinde Konya’nın en büyük buğday ambarı olan ilçesi Yunak Eşme Ovası’nın binlerce dönümlük toprakları, tarihinde ilk defa suyla buluşacak, yani sulanacak. Böylece sulu tarım dönemi başlayacak. Günlerce süren çalışmaların ortasında, mühendisler, suyun varlığına dair ilk işaretleri aldıkları müjdesini Abdullah Amca’ya verirler. Sonunda kazının devamıyla birlikte mutlu sona ulaşılır. Yani su çıkar.

Suyun çıktığını gören Abdullah Amca, adeta dünyaya yeni gelmişçesine büyük bir sevinç ve mutluluk yaşar, kıbleye döner. İki rekat şükür namazı kılar. ‘Dualarım kabul edildi, artık ölsem de gam yemem’ diyerek ellerini açarak, Yaratan’a şükreder.

Kuyu vurulması için, en güçlü yerin kendi tarlasına uzak olmasının önemli olmadığını söyleyecek kadar özveriyle hareket eder, Abdullah Amca. Kendi tarlasına belki çok uzak olmaz, ama sondaj başkasının tarlasında yapılır. Nihayetinde bulunan ilk su, diğer birçok su kuyusunun açılmasına vesile olur. Hiç su yok denilen Eşme Ovası, sadece tarım için gerekli olan suyu karşılamaz. Zaman içerisinde Karataş’tan beslenen Yunak ilçesinin de içme suyunu karşılar.

Abdullah Amca, azimli ve kararlı duruşu ve takibiyle, büyük bir hizmeti gerçekleştirir. Oğlu Remzi’nin ‘Baba başkaları bizimle alay ediyorlar, dalga geçiriyorlar’ sözü, Abdullah Amca’yı hiç etkilemez. Oğluna şu cevabı verir: ‘Evladım, biz onlar için bunları yapmıyoruz. Allah rızası için yapıyoruz.’

Hayal ederek çalışmak ve gayret etmek, işini takip etmek neticesinde Yaratan, bu iyi ve hayırlı samimi duygu ve duaları kabul eder. Yeter ki, ihlas ve iyi niyetimizden, hasılı istikametten ayrılmayalım.

Abdullah Amca’dan Allah razı olsun. Yaklaşık yarım yüzyıl önce açtırdığı kuyular, o rahmetli olsa da, bugün onun sadaka-i cariyesi olarak bütün canlılara Allah’ın izniyle hayat vermeye devam etmektedirler. Onunla alay edenlerin, küçümseyenlerin, hâsılı inanmayanların, bugün suyu en çok kullananlar olması, şaşılacak durum olarak önümüzde durmaktadır.

  
40 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret63440
15 Temmuz Destanı
Ayasofya Camii İbadete Açıldı
Yayımlanan Eserler


Sayıların Gizemi ve Tasavvufun Dinamikleri
Bayram Ali Çetinkaya
İnsan Yayınları


   İlkçağ Felsefesi Tarihi
Bayram Ali Çetinkaya 
İNSAN YAYINLARI

Yitik Bilgi ve Hikmet
Bayram Ali Çetinkaya

İslam Medeniyetinin Dinamikleri
Bayram Ali Çetinkaya
 İNSAN YAYINLARIİrfan ve Hikmet Peygamberi 
Bayram Ali Çetinkaya
   İNSAN YAYINLARI
      Şems-Mevlana Dostluğu
     Bayram Ali Çetinkaya
     İNSAN YAYINLARI
      


Medine'den Medeniyete

Bayram Ali Çetinkaya
İNSAN YAYINLARI
YENİ ÇIKAN ESERLER

                                             
     

   Doğudan Batıya Düşüncenin Serüveni Semineri


İzmirli İsmail Hakkı
Bayram Ali Çetinkaya
 İNSAN YAYINLARI